Kamerový systém M-CAM

ZAK11737

Co je kamerový systém M-CAM

Kamerový systém M-CAM je navržen pro využití v motorsportu. Předností je snadné ovládání a nahrávání jízdy z kamer, umístěných v soutěžních automobilech, speciálně při rally.

Vychází z dřívějších zkušeností s kamerami VIO.POV. Úprava M-CAM eliminuje na minimum většinu rizikových faktorů, které negativně ovlivňovaly spolehlivost a funkčnost původních kamer VIO.POV.  Zároveň snižuje nároky na obsluhu kamer ze strany posádky – spolujezdce.

Kde je možné systém M-CAM využít

Kamery M-CAM lze použít v široké oblasti motoristických disciplín. Svou konstrukcí jsou ale předurčený zejména pro opakovanou montáž do soutěžních vozů.

Základním rysem je velice snadné ovládání a výrazně prodloužená funkční doba.

Jak to funguje

Kamerový systém vyžaduje ze strany posádky minimální pozornost. Veškeré funkce jsou řízeny mikroprocesorem a tudíž oproti dřívějšímu stavu zjednodušují práci spolujezdce.

U vozidel, která mají nainstalovaný ONI GPS systém (to jsou všechny podniky Rally pořádané pod hlavičkou FAS), může kamera pracovat zcela samostatně.

Kamery jsou napájeny z vlastního zdroje, nezávisle na elektroinstalaci vozidla. Na jednu baterii vydrží v provozuschopném režimu i několik týdnů. Spolehlivě si tedy pořídíte záznam třídenní i vícedenní soutěže bez nutnosti výměny baterií.

Záznam je ukládán na paměťovou kartu. Hodina záznamu ve vysoké kvalitě (Full HD) potřebuje cca 8GB prostoru, přičemž do přístroje můžete vložit až 32GB kartu. Máte tedy k dispozici místo až na 4 hodiny záznamu. Průměrná doba čistého nahrávaného času na velkých domácích soutěžích se pohybuje mezi 2 – 3 hodinami.

Technické informace

Kamerový systém M-CAM tvoří tyto základní prvky:

  • řídící a nahrávací jednotka
  • kamerová snímací hlava s kabelem
  • kabelové ovládání pro připojení k ONI SYSTEM, nebo mechanickému spínači
  • napájecí baterie – zdroj energie

vio

Řídící a nahrávací jednotka

Řídící jednotka (170x60x35mm) je srdcem systému. Oproti originálnímu řešení byla doplněna mikroprocesorem, který se stará o automatické uvedení zařízení do chodu, zapnutí nahrávání, uložení nahraného klipu i ukončení a vypnutí celého systému.

Kamerová hlava

Kamerová hlava je shodná s typizovanou součástí VIO.POV.HD. Upravili jsme ale způsob jejího připojení k záznamu. Byla odstraněna problémová patice na záznamové jednotce a nahrazena spolehlivějším kabelovým konektorem.

Ovládací kabel

Ovládací kabel je vyveden z řídící jednotky a slouží k napájení systému, dále k propojení s jednotkou ONI SYSTEM a mechanickým spínačem. Přes něj dostává řídící jednotka kamery povely ke spuštění / ukončení nahrávání. Připojený mechanický spínač lze zabudovat podle možností do palubní desky, nebo na libovolné místo v dosahu posádky. Jedním ovládáním lze řídit více kamer včetně napájení z jednoho zdroje.

Zdroj napájení

Napájení systému obstarává dobíjecí Li-ion Battery Pack 7,2V (70x50x40mm). Jeho hmotnost nepřesahuje 300g a spolehlivě zajistí potřebnou energii pro několikadenní soutěž. Z jednoho zdroje lze napájet více kamer současně. Potřebnou provozní dobu lze zajistit použitím baterie s větší kapacitou.

Připojení interkomu

Interkom lze připojit standardním kabelem CINCH – CINCH. Problémový jack 3,5mm byl odstraněn. Současně byly upraveny vstupní úrovně na vstupech, takže by už nemělo docházet k extrémímu zkreslení zvuku ve videonahrávkách.

Celková hmotnost jednokamerového systému včetně baterie je 800 g